Death Cafe Łomianki - o stracie i śmierci przy ciastku i kawie

Nie masz z kim porozmawiać o śmierci, żałobie, sprawach ostatecznych? Death Cafe to bezpieczna przestrzeń, w której spotkasz osoby, które również potrzebują takiej rozmowy.

Death Cafe Łomianki - o stracie i śmierci przy ciastku i kawie

Czym są spotkania Death Cafe i czy naprawdę można rozmawiać o śmierci przy kawie, w gronie nieznajomych?

We współczesnym społeczeństwie, w mediach, a nawet wśród najbliższych, temat śmierci nie istnieje. Zjawisko "śmierci śmierci" powoduje, że odczuwamy przed nią coraz większy strach. A przecież śmierć, zaraz obok narodzin jest jednym z najważniejszych momentów naszego życia, czymś nieuniknionym, doświadczeniem, które nie ominie nas tylko dlatego, że o nim nie rozmawiamy. W obliczu tabuizacji śmierci, coraz bardziej się jej boimy, a osoby, które chciałyby o niej porozmawiać nie znajdują zrozumienia ani bezpiecznej przestrzeni, w której mogłyby podzielić się swoimi obawami, refleksjami, emocjami. Podejmowane przez nich próby rozmowy zbywane są krótkim "oj, nie mówmy o śmierci" czy "są lepsze tematy do rozmowy".  

Podczas spotkań Death Cafe poznasz osoby otwarte na dialog, wymienisz się doświadczeniami, poznasz inny punkt widzenia, a przede wszystkim poruszysz tematy, o których do tej pory nikt nie chciał z Tobą rozmawiać. Kawa i ciastko są jedynie pretekstem do spotkania, które ma szansę okazać się dla Ciebie niezwykle otwierającym i uwalniającym doświadczeniem.

Jak powstała inicjatywa Death Cafe?

Ludzie częstwo uważają rozmawianie o śmierci za niekomfortowe. Unikają tego tematu, udają, że śmierć ich nie dotyczy, a Ci którzy odczuwają potrzebę rozmowy o sprawach ostatecznych, nie mają z kim podzielić się swoimi refleksjami, wątpliwościami, spostrzeżeniami.

To właśnie ten brak dialogu o śmierci zainspirował Jona Underwooda do założenia w 2011 roku organizacji non-profit o nazwie "Death Cafe". Wzorując się na szwajcarskich "Cafe Mortel", Underwood zaproponował kawiarniom we wschodnim Londynie stworzenie miejsca, gdzie ludzie swobodnie mogliby porozmawiać o śmierci. Spotkania te miały na celu przywrócenie ich uczestnikom kontroli nad jednym z najważniejszych wydarzeń, z jakimi kiedykolwiek musimy się zmierzyć w naszym życiu - naszą śmiercią.

Pomysł Jona nie spotkał się z zainteresowaniem i dlatego pierwsza "death cafe" odbyła się w Wielkiej Brytanii w jego własnym domu w Hackney, a poprowadziła je matka Jona,  psychoterapeutka, Sue Barsky Reid. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem. Od tej pory tego typu wydarzenia odbywają się w różnych miejscach na całym świecie, od kawiarni i prywatnych domów po cmentarze i sale domów kultury.

Jak wyglądają spotkania Death Cafe?

Założenie spotkań pod szyldem Death Cafe jest proste: jeśli masz potrzebę porozmawiać o śmierci, umieraniu, pogrzebie lub żałobie, przyjdź. Wypijesz kawę, zjesz coś słodkiego i spotykasz się z innymi osobami, które tak jak Ty są na taką rozmowę otwarte, które też czują, że tego potrzebują. Po co? By podzielić się swoimi refleksjami i wątpliwościami, posłuchać innych, poznać inny punkt widzenia i... jeszcze bardziej cieszyć się życiem.

Na początku spotkania prowadząca lub prowadzący przypomina ogólne reguły DC, uczestnicy siadają w mniejszych grupach (po 4-5 osób)... a potem rozmowa toczy się sama. Będziesz zaskoczona/-y, jak łatwo rozmawia się o tematach ostatecznych z nieznajomymi Ci osobami, a dodatkowo gwarantuję, że większość uczestników opuszcza spotkania DC z uśmiechem na ustach i postanowieniem, by jeszcze mocniej cieszyć się życiem, każdą chwilą, tu i teraz.

Czy w czasie spotkań Death Cafe obowiązują jakieś zasady?

Główną zasadą Death Cafe jest otwartość i tolerancja. Spotkania w ramach DC mają na celu zapewnienie uczetnikom bezpiecznej przestrzeni do rozmów o sprawach trudnych. Dlatego podczas dyskusji nie oceniaj i nie forsuj swoich poglądów, przekonań religijnych czy politycznych. Słuchaj, dziel się swoimi refleksjami i szanuj zdanie innych. Nie zawłaszczaj całego czasu dla siebie i nie zmuszaj innych do rozmowy. Bądź uważny na drugiego człowieka, emaptyczny i wrażliwy. 

Czy spotkania Death Cafe są dla każdego?

Death Cafe nie jest formą terapii. Nie jest także przestrzenią dla osób w świeżej żałobie lub tych, które potrzebują profesjonalnego wpsarcia psychicznego (jeśli czujesz, że chcesz porozmawiać z profesjonalistą skontaktuj się z terapeutą lub towarzyszką w żałobie - na przykład Anjią Franczak). Death Cafe nie jest także odpowiednim miejscem dla dzieci.

Death Cafe w Łomiankach

Drugie spotkanie z cyklu Death Cafe odbędzie się w Łomiankach 15 listopada 2023 roku w kawiarni Fresh Gelato Cafe, ul. Kościelna Droga 33 o godzinie 20.00 (po oficjalnym zaknięciu kawiarni). Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, a prowadzić będę je ja - Dominika Gauza, członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci i Mistrzyni Ceremonii Pogrzebowej. Jeśli masz chęć spotkać się ze mną i z innymi osobami otwartymi na dialog o śmierci, zapisz się wysyłając wiadomość na adres dominika.gauza@pogrzebyswieckie.pl

Do zobaczenia!